Sütés, főzés a pincefaluban, kültéri kemencék

Jó borhoz jó étel passzol és természetesen ezen állítás ellenkezője is igaz. A pincefalu és azon belül a pince az a hely ahol családok, baráti társaságok és ma már céges rendezvények, csapatépítő tréningek résztvevői ülnek asztalhoz, kóstolják és tárják fel az ott készült borok ízvilágát, visszakóstolnak, szakmailag elemzik a borokat. A borkóstolás alatt és után azonban biztosan ráeszmél a vendéglátó és vendég egyaránt, hogy enni kéne, de nagy részben olyan étel jöhet szóba amely harmonikusan illeszkedik a kóstolt borokhoz.
Nem kell azonban túlzásokba esni, hiszen a szakmaiságon túl a borkóstolás keltette éhséget csillapítani kell, így egy házias hidegtál, egy bogrács étel vagy tárcsán grillezett hús és zöldség is megteszi.
Addig amíg a borkóstoláson van a hangsúly, a különböző borok között borkorcsolyával semlegesítsük az egyes borok ízvilágát, eltérő karakterét. Borkorcsolya ne legyen túl fűszeres, semlegesítsen és közömbösítsen. Borkorcsolyának ajánlható a szénsavmentes víz, kenyér, sajt, összevágott alma, apró, katonázott, nem túl fűszeres falatok. A több boros borkóstolás esetén a borkorcsolya alkoholfelszívó hatása sem elhanyagolható.




De most térjünk vissza a pincetúrát és a borkóstolást megkoronázó kemencében történő főzésre, sütésre és természetesen az elkészült kitűnő étel elfogyasztására.

Pincefalvakban, így Monoron is egyre népszerűbb a kültéri kemence építése és az abban történő sütés-főzés. A kemence - a kültéri és beltéri egyaránt – néhány évtizeddel ezelőtt a vidéki élet természetes tartozéka volt. Ma már a kemence felfűtése is az élmény része lehet, egyrészt azért mert hétköznapjainkon az emberek nagy része már nem találkozik kemencével, részese lehet a főzni vagy sütnivaló előkészítésének, másrészt pedig a sütés-főzés ideje alatt lehet a gazda borát iszogatni, közben az élet nagy dolgairól beszélgetni és várni a csodát ami a kemence mélyéről rövidesen előkerül.

A kemence begyujtása, majd felfűtése gyakorlatot igénylő tevékenység. A jó kemence ismérve, hogy a kemence tömege akkora legyen, hogy képes legyen a felfűtés során bevitt hőmennyiség eltárolására. Amennyiben ez a feltétel teljesül akkor már a kemence felfűtésére kell odafigyelnünk,  hogy a felfűtés során bevitt és eltárolt hőmennyiség elegendő legyen a tisztára takarított kemencébe behelyezett sütni vagy főzni való elkészítésére. Monoron Bodor János vendégváró pincetulajdonos volt, aki tökélyre fejlesztette a kemencében sütés-főzés fortélyát, hiszen nagy tepsi csülök és ahogy Ő mondta egy tepsi csirke csülök után még a finom hajtogatott rétes is bőven megsült a kemencében.

Amint úgy látjuk, hogy a nyitott kemenceajtó mellett lezajló felfűtés befejeződött következik a kemence kitakarítása, erre szükségünk van megfelelő, a kemence használatához alapvetően szükséges kiegészítő eszközökre. A parazsat és a hamut kihúzzuk a parázsaknába, majd tisztára takarítjuk a sütőteret a rendelkezésünkre álló eszközökkel, közben figyelve, hogy a szénvonót végig húzva a kemence alján, az szikrázik e. Amennyiben igen, lehet folytatni a takarítást mert a felfűtés megfelelő. A tisztára takarított kemencébe ezt követően házikenyér sütése esetén közvetlen betehetjük sütnivalót vagy behelyezhetjük a kemence méretétől függő, egy vagy több  sütő tepsibe vagy főzőedénybe előkészített ételt és becsukjuk a kemenceszáj lezárását biztosító ajtót. Amennyiben van az ajtón hőálló üvegből készült ablak, akkor azon keresztül követhetjük a sütés főzés folyamatát, ha nincs, úgy ajtónyitásra van szükség. Némi gyakorlattal ezt már a szükséges minimumra kell csökkenteni a nagyobb hőveszteség elkerülése érdekében.

 

Megával a kemenceépítés fortélyival itt nem foglalkoztunk, hangsúly a kemence használatán, a sütés-főzésen volt, de egy fontos tapasztalatot  mindenképpen meg kell említeni, mégpedig minden esetben legyen tető a kemence felett, mégpedig úgy, hogy a kemence elején mindenképpen legyen akkora fedett tér ahova az eső nem ver be és egy asztal is elfér amelyre kitehetjük a sütés-főzés forró edényeit. A sütés-főzés alatt bármikor előfordulhat, hogy elered az eső és a forró zsírba eső víz balesetet okozhat. Egyébként a megfelelő méretű tető lényegesen meghosszabítja a kemence élettartamát, védi az időjárás okozta károsodásoktól

Akkor most még egy kis sütés-főzés.