Czégény Gáborral beszélgettünk, tápióbicskei és bényei szőlőterveiről, meg monori kapcsolatairól

Szőlész borász a szomszédságban


Minden szakma, tevékenység, hobbi szempontjából hasznos tapasztalatcsere-lehetőség lehet, ha megismerhetjük, hogy más hogyan csinálja. Különösen, ha azt elméleti és gyakorlati megalapozottsággal és eredményességgel teszi. Ha pedig környékünk hasonló kihívásai közepette az is kiderül, hogyan látja Strázsánk helyzetét, különösen hasznos lehet számunkra. 

Megbeszélés a Monori bor készítése kapcsán

-  Bemutatkozásként miket tartana magáról a legfontosabbakként megemlíteni?

-34 éves vagyok, családom még nincs, menyasszonyommal élünk Tápióbicskén, és Bényén vannak a szőlőim.

Nagykátán kertész- és növényvédő technikusként végeztem. Azt követően kerültem a - Borkút szaküzleteiben, termelői borkiméréssel is foglalkozó –Tápió-Vin Borgazdálkodási Kft-hez, dolgozni, 2008 nyarán. Ezután Jelentkeztem a Kecskeméti Főiskolára, ahol 2013-ban kertészmérnöki képesítést szereztem.

 

- Családjának, rokonságának volt kapcsolata szőlészettel, borászattal?

- Annak idején Tápióbicskén, a 60-as években – amikor még volt piaca a szőlőnek – 840 hektár szőlő volt. Ezek régi, fejművelésű ültetvények voltak, amit télre betakartak, tavaszra nyitottak.  Minden családnak volt szőlője. Amikor már én megszülettem, akkor a családnak már csak egy 600 négyszögöles területe volt. Fehérbort nem is készítettek, akkor, inkább a siller bor volt jellemző. Később nagymamám csodálkozva nézte az első fehér boromat, hogy ilyet is lehet készíteni.

 

- Az akkori borok minősége meg sem közelítette a maiakét.

- Ez így van, de az akkori kornak azok maximálisan megfeleltek. A mai minőség eléréséhez kellett az is, hogy a régi ültetvények szerkezete átalakuljon, és a mai kornak megfelelő ,,divatos” fajtákat telepítsünk, amelyek  jól érezhetik itt magukat, ebben a körzetben. De most talán túl sok is lett a választék. Kevesebb fajtával jobb dolgozni. Ausztriában pl. sokkal kevesebb fajta van termesztésben.

 

- Mekkora a területe most?

- A tápióbicskei családi szőlőt már kivágtuk. jelenleg kicsivel több, mint 10 hektár szőlőterületet művelek, Bénye település határában. Ennek nagy része termő szőlő, a többi területnek folyamatban van az újratelepítése. 2013-ban kezdtem el a területek vásárlását, amelyek még most is folyamatban vannak. A jelenlegi 10 hektár a tervek szerint bővülni fog.


Szőlőbirtok

 

-  Milyen fajták vannak rajta?

- Saját telepítésű cserszegi fűszeres, zöldveltelini, zalagyöngye, és chasselas.


Szőlőbirtok

 

- Telepítési tervei vannak?

-   Igen, az öreg ültetvényeim már átlépték a 40 évet, a meglévő tőkék egészségesek, de sajnos nagy a tőkehiány, így nem lehet gazdaságosan művelni őket.  Jelenleg is folyamatban van 1 hektár kékfrankos és 0,5 hektár cabernet franc telepítése.

- E kemény munkához van, aki Monoron eszközöket is gyártott. Sok víz is kell hozzá.

- Ezekbena gépi munkákban a cég, ahol dolgozom, tud segíteni.


- Van, amit „zászlósborának” nevezne?

- Nálam a cserszegi fűszeres az, amire ezt mondanám. Egyrészt ezt a szőlőt én telepítettem, 2015-ben, de nagy kihívásokat látok a zöldvelteliniben is.

 

- Azt hallottam az általam megismert monori gazdáktól, hogy a szőlőhöz két dolog szükséges alapvetően. Az első: a szőlő szeretete, a második pedig: a türelem.

- Egyetértek ezzel.  Eltelepíti az ember a szőlőt, utána jön 1-2 tavaszi fagy, jégeső vagy lerágják az őzek, nyulak a hajtásokat, majd 4-5 év múlva remélhető olyan termés, amiből már készíthető bor. Na, ehhez kell türelem.

 

- Eladásra vagy feldolgozásra termeli a szőlőt? Hogy gondolkodik erről?

- 2013-ban úgy gondolkodtam, hogy a termést értékesítem, itt a környéken. Aztán ahogy egyre nőtt a terület, és folyamatosan készítettem is borokat, fokozatosan érlelődött és jött meg – 2018-ban – a végső az elhatározás, hogy indítok én is egy kisüzemi borászatot.

 

- Van itt a Strázsán olyan vállalkozás (a Megyeri-Hanti féle), ami azzal kezdett híressé lenni, hogy sokan viszik oda a szőlőjüket, borkészítésre. Közösen tervezik, hogy mit szeretnének, a szüretet is. Olyan üzemet építettek ki, amivel minőségi borkészítést tudnak vállalni.

- A borkészítési technológiával nálam sincs probléma, nekem is sikerült kiépítenem egy olyan üzemet, ahol rendelkezésre állnak a feltételek. Borászati kérdésekben, pedig, Kiss Attilával szoktam konzultálni.

 

- És milyen pincéje van?

- Tápióbicskén nem is hagyományos pincém van, inkább bortároló helyiségnek nevezném egyelőre. Hosszú távú terveim közt szerepel egy borászat felépítése Bényén. Ez nagyon megkönnyítené a dolgomat, mert egy helyen lenne a szőlő és a borászat is. Ami ott az első pillanattól megtetszett, az a kiváló termőhely, ami Bénye határában elterül.

- Az biztos, hogy úgy kényelmesebb lesz, ha minden szükséges dolog egy helyen van.

- Igen, ez a célom. És persze folyamatosan majd fejleszteni is kell, mert tartani kell a lépést a gazdatársakkal.

 

-Telepítésben, bővítésben gondolkodik ezek szerint, mind a terület, mind a pince kapcsán.

- Szükséges az elöregedett ültetvények kivágása, és korszerűek telepítése. Kiváló területeink vannak, kár lenne veszni hagyni őket. Fajtaváltásról is gondolkodom, úgy, hogy teljesen átalakul a fajta- és ültetvényszerkezet, helyet adva benne magyar fajtáknak és világfajtáknak egyaránt, cserszegi fűszeres, chardonnay, kékfrankos, cabernet franc, zöldveltelíni és rajnai rizling fajtákat fogok telepíteni.

 

- Van segítsége jelenleg ebben a munkában?

- Ha fizikai segítségre gondol, szülői segítséget is kapok. Édesanyám értékesíti a borokat, a termelői borkimérésben, édesapám pedig itt, a szőlőben szokott besegíteni a szüreti időszakban, meg a feldolgozási munkálatoknál.

 

- Manapság Monoron sem mindig könnyű munkaerőt találni, egyedül meg nem megy.

- Nagy érték, hogy ennek lényegét mi a családdal meg tudjuk oldani, régebben a családtagoknak volt kapcsolata a szőlőműveléssel. De napszámos munka végzésére is sikerült fizetett idénymunkást találnunk.

 

- A jövőben lesz folytatója a rokonságban annak, amit most megteremt?

Gndolkodik esetleg vendéglátó pince létrehozásáról?

-Nem zárkózom el a vendéglátás tervétől sem, de jelenleg fel kell építeni egy erős gazdaságot, egy rendezett birtokkal, amit később lehet majd bővíteni vagy továbbadni.

 

- Bényén részt vesz helyi borszer vezetben?

- Ott nincs borrend, viszont van kultúrája a szőlőtermesztésnek és a borkészítésnek, és az erre épülő rendezvények is jó hangulatban szoktak telni; gondolok itt például a szüreti felvonulásra vagy a Vince-napi vesszővágásra és az, azt követő borversenyre.

 

-A monori borrendezvényeken (Borvidékek Hétvégéje, Orbán- illetve Márton-nap, Jégvirágtól Borvirágig, Fánkfaló, Fröccs-szombat) is részt szokott venni?

- Mindegyik rendezvényen részt vettünk annak idején, persze. Ezek nagyon hasznosak. Összekovácsolják a közösséget, sok embert vonzanak ide, messzebbről is. A körzeti borversenyek is jó hangulatban telnek, sokat lehet tanulni egymástól.

 

 -Már mindenkinek hiányoznak ezek a társasági események. A pandémia egyébként is hatással volt a borászatra is, pl. kereskedelmi formáinak alkalmazkodó változtatásaival. Az említett itteni Megyeri-Hanti Pince pl. több borát palackozta, mint az előző időszakokban, és bejött nekik, mert jobban fogyott a hordós bornál akkor. Ön hogy áll a palackozással?

- Én is értékesítek folyóbort is és palackozott bort is egyaránt, nálam is megtörtént a palackozás, és kíváncsian várom, hogy jól döntöttem-e.


- Fel is fedeztem ezeket (ma népszerűek!) a monori Bormámor szaküzlet kínálatában is.

- Igen, örülök a lehetőségnek, hogy ott is elérhetőek a boraim.

 

- Az eddigiekből is kiderült, hogy Önt – Bényén kívül – minden szempontból érdekli a környék szőlész-borász életének alakulása, és hogy ehhez tevőlegesen hozzá is járul, mind elméletileg, mind gyakorlatilag.

- Igen, a folyamatos tapasztalatcserébe való bekapcsolódást fontosnak tartom.

Ezért lettem tagja a Monor és Környéke Hegyközség Választmányának, és lettem részese a Monori közösségi bor létrehozásának is, ami a térség jó reklámhordozójává is válhat.

 

-Mindezek után ma meg tudná fogalmazni, hogy annak idején miért vágott bele ebbe a szőlész-borász tevékenységbe?

- Ez jó kérdés. A családi hagyomány alapján volt ugye egy kis szőlőterület, viszont nem foglalkozott ezzel senki előttem, hivatásszerűen. Jött egy olyan impulzus, hogy én ezt szeretném tanulni. Annak idején, a kertészeti szakközépiskolában, a legszimpatikusabb a szőlőtermesztés volt. És akkor úgy gondoltam, hogy én a jövőben ezzel szeretnék foglalkozni.

Nyilván láttam benne valami hivatásszerűt, a megélhetés szempontjából is. A Főiskola elvégzésével egy időben pedig a gyakorlati szakmai alapok megtanulását – ahogy már említettem is – a Monoron is elismert tudású néhai Kiss Attilának és Kiss Imrének köszönhetem elsősorban, ami máig meghatározó lett számomra.

 

-Mit szeretne még mindenképpen elérni területén? Mit tartana a legnagyobb sikernek?

- Szőlészeti szempontból, azt szeretném elérni, hogy a tervezett telepítések megvalósuljanak. Nem kevés munka, de nem is lehetetlen. Siker, ha pozitívak a visszajelzések, mind a fogyasztók, mind a szakma részéről. A legszebb pillanat pedig mindig az, amikor eltelepítünk egy szőlőt, és az az ültetvény termőre fordul. Akkor érezzük, hogy volt értelme az egésznek.

 

-A szőlőtermesztést vagy a borkészítést kedveli jobban?

- Ha választani kellene, akkor én szőlésznek tartom magam. A borászat az egy hobbi számomra, teli kihívásokkal és rengeteg tanulnivalóval.

 

-Ha valaki a hivatásának választott tevékenységét a hobbira jellemző örömmel tudja csinálni, annak csak jó következménye lehet.

- Igen, mindenképp szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy azt csináljuk napi szinten, amit szeretünk.

 

-És milyennek látja a bényei, vagy általában a szőlők jövőjét? Monoron is felmerült már, hogy a fiatalok a szőlőbe szívesebben járnak ki bulizni, mint dolgozni, és előfordulnak műveletlen területek is.

- Bényei viszonylatban szeretnék nyilatkozni. Sajnos, egyre gyakrabban látni, hogy néhány sor szőlőt kivágnak, és kukoricát vagy más szántóföldi kultúrát vetnek a helyére. Ez a folyamat hosszú távon nem jó irányba vezet.

Monoron elindult valami ezzel kapcsolatban. Sok az új ültetvény, fiatal gazdákkal.

 Remélem, Bényén is lesznek, akik telepítenek szőlőt a jövőben.

 

                                                                                                                                           Bolcsó Gusztáv