Szükség van egyfajta ilyen kis elbúvó, személyes, családias környezetre
- Kruchió Lászlóval beszélgettünk, a Lusta Páva megnyitásának ürügyén –
A Páva a mitológiában és a népművészetben is az isteni kegyelem, a szépség, a megújulás szimbóluma.
- Kruchió Lászlóval beszélgettünk, a Lusta Páva megnyitásának ürügyén –
A Páva a mitológiában és a népművészetben is az isteni kegyelem, a szépség, a megújulás szimbóluma.Srágli Attilával beszélgettünk
Mindig örömet jelenthet számunkra, ha a Strázsán – jártunkban-keltünkben – egy (és egyre több) pince megújhodásával találkozhatunk. Különösen, ha a megtartva megőrzés szép példájaként, hiszen az épített örökség védelme, korszerű és szakszerű ápolása, kedvenc tájegységünk jövőjének feltétele.
A Kilátónk felé kanyarodva egy ilyen kis pince közeli külső-belső megújulása után vált igazán szembetűnővé, új melléképületeivel, rendezett telkének gyümölcsfa soraival. Megpróbáltunk utánajárni, hogy ki és hogyan hozta létre mindezt. Először véletlenül lehettünk tanúi annak, hogy a tulajdonos éppen mintaszerű játszó eszközöket ácsolt ott fiával, unokájának. Egy beszélgetésre összejönni vele viszont korántsem volt egyszerű. Srágli Attila ugyanis nagyon elfoglalt ember, aki épületgépészként tele van megrendelésekkel, az energiapánik tömeges eszközkorszerűsítésének időszakában.
Katica látta vendégül és adott helyszínt a Monor Környéki Strázsa Borrend nagytanács 2022. év első nagytanácsi ülésének. A nagytanács tagjai örömmel látogattak el Katica nagyszerűen felújított és berendezett pincéjébe. Igazán jó volt látni, hogy Magócsi Lajos unokája esetében a vér nem vált vízzé, azaz folytatódik a szőlő és a bor szeretete. A monori pincetulajdonosok és az idősebb monoriak számára közismert, hogy Magócsi Lajos a maga idejében kiemelkedő szerepet vitt és vállalt pincefalunk és Monor kulturális életében. Nagyszerű volt látni, hogy néhány nagypapától származó bútor és néhány fénykép is helyt kapott a pincében.
-- Lukácsy Zoltánnal, a Borrend új nagymesterével beszélgettünk –
Monor történetében évszázadok óta nagy szerepe van a szőlész-borász tevékenységnek.
A 2000 februárjában – Magyarország 25. borlovagrendjeként – megalakult, és a Református Nagytemplomban május 20-án ünnepélyesen felavatott Monor Környéki Strázsa Borrendnek azóta is meghatározó, irányító szerepe volt e hagyományaink folytatásában, továbbfejlődése biztosításában. Borrendünk Nagytanácsa – 2021. szeptember 21-én – elnök nagymesterévé választotta Lukácsy Zoltánt. Vele beszélgettünk ebből az alkalomból.
- Fecske Andrással beszélgettünk -
Ha más helységből érkezvén vág bele valaki a Strázsán a szőlész-borász tevékenységbe, és ezt az élet más területén már elért sikerei után teszi, tapasztalataink alapján valószínűnek tarthatjuk, hogy ezt is komolyan gondolja. Ha pedig e szőlőhegy egyik nevezetes pincéjének megvásárlása és felújítása után teszi mindezt, azzal még inkább hozzájárulhat Pincefalunk fejlődéséhez.
A szőlőművelés és a borkészítés a legősibb és leghagyományosabb emberi tevékenységek közé tartozik. A Strázsa-hegy pincéinek falain is sokan megőrizték ennek emlékeit, pl. az egykori kacor kést, vagy az eredeti lopótököt, a legkülönfélébb muzeális értékű mezőgazdasági eszközökkel együtt.