Egy boros úticél, ami még nincs túlhájpolva: Monor

A fővároshoz közeli bortermő térségekre gondolva a legtöbbeknek valószínűleg nem a Kunsági borvidék ugrik be elsőként. Annak ellenére sem, hogy a borvidék északi részén fekvő Csepel-szigetre komoly figyelem terelődött, amikor néhány évvel ezelőtt az Év Bortermelőjét innen választották. De van a borvidéknek egy másik, még északabbra eső szeglete, amely sokkal nagyobb figyelmet érdemelne, ez pedig nem más, mint Monor és környéke, mindössze 30 kilométerre Budapesttől.

Hidegkuti Tibor, Monori Pincefalu

A Pesti-síkság és a Gödöllői dombság találkozásánál fekvő Monor és a Strázsa-hegy a gyakorlott borturistának leginkább pincefalváról ismert, amely Európában is egyedülálló módon nem kevesebb mint 960 pincét számlál. Ezek közül némelyikben családi borászat üzemel mind a mai napig, és bár többségük csak saját fogyasztásra készít bort, egy részük már nyitott a borturizmus felé: látogatható és eladásra is termel. E pincészetek egyike a Strázsahegyi Borház, cikkünkben rajtuk keresztül és a segítségükkel adunk bepillantást Monor szőlő-bor kultúrájába.

Hidegkuti Tibor borásszal a reggeli órákban találkozunk a pincefalu kapujának tekinthető Szent Orbán téren. Amint kiszáll az autóból, a megismerkedést követően a magával hozott palackozott borokkal kezdi a szakmai bemutatkozást. Van itt kékfrankos gyöngyöző rosé, amely Monor város bora lett, rizlingszilváni (mátrai alapanyagból), amely újbor-verseny ezüstérmes, gyöngyöző Irsai és a borászat ékszere, a Monorierdőről származó karát, többek között. De a boraikra még később visszatérünk…

Ahogy Tibor ecseteli, majdhogynem a Gellért-heggyel egy magasságban vagyunk, 200 méterrel a tengerszint felett, a Gödöllői dombság legszélső, dél-nyugati nyúlványain. Ez a táj valóban átmenet a Kunság sík területei felől a mátrai szőlőtermő dombok-hegyek felé, bár az egyszeri látogató a Strázsa-hegyet valószínűleg dombnak is csak jóindulatból nevezné. A tetején lévő kilátó mindezzel együtt tökéletes kezdése egy bortúrának.

„20-30 évvel ezelőtt nem a minőségi borkészítés ugrott be elsőre az embernek a Kunsági borvidékre gondolva. Az elmúlt 10-15 évben azonban olyan változások mentek végbe a régión belül, olyan elhivatott szakemberek nőtték ki magukat és húztak fel borászati üzemeket komoly technológiai háttérrel, ami azt eredményezte, hogy reduktív vonalon most a Kunság az egyik legerősebb az országban. Meg kell nézni egy újbor-versenyt, egy országos borversenyt, az első helyezettek, aranyérmesek nagy százalékban jönnek ki a Kunságról. Könnyű, reduktív, illatos minőségi borok vonalán igencsak az élvonalba tartozik a borvidék”

- kezdi a táj bemutatását. Az eredetileg élelmiszermérnök végzettségű Tibor ma borászként felel a Strázsahegyi Borház sikeréért, de nem itt kezdte a pályát. Egy kis dunakeszi borászatnál, majd a Balatonfüred-Csopaki borvidék egy nagyobb pincészeténél is szerzett tapasztalatokat. Már akkor megfogalmazódott benne, hogy egyszer saját bort szeretne:

„Az egyik fő motiváció a saját bor készítése volt, de másfelől azt is gondolom, hogy egy bizonyos üzemméret felett a szakma szépsége elhalványulhat. Amikor a multi vezére mondja meg, hogy mikorra készüljön el egy tétel, mikor kerüljön forgalomba, az óriási kereskedelmi nyomás. Épp a borászat az a világ, ahol a bor, mint élőlény folyamatos fejlődésen megy keresztül és nekünk szakembereknek kell eldönteni, mikor hozzuk forgalomba.”

Kevesen mondhatják el magukról, hogy nulláról indulva, családi háttér és tőkebefektetés nélkül tudtak bekerülni a bor világába, az ő esetében azonban így történt. Monorierdőre akkor került, amikor megnyert egy Fiatal Gazda pályázatot és lehetőséget kapott, hogy szőlőterületet béreljen, ráadásként olyan feltételekkel, hogy még a pincetechnológiát is használhatta. Így kerültek forgalomba az első Hidegkuti borok 2017-18-ban, akkor még H/T logós évjáratos tételekként. Ezt követően, két székesfehérvári szociológussal, Domokos Tamással és Mahler Balázzsal – akik az adminisztrációs, marketing és értékesítési feladatokat viszik – megalapították a Strázsahegyi Borházat........


Tibor szerint sokan vannak, akik értékteremtő szándékkal tevékenykednek e térségért, munkájukat részben a Monori Borút Egyesületen keresztül fejtik ki. A pincefalu újraélesztésére például a "Legyen Neked is Pincéd!” kezdeményezést hívták életre, amelynek keretében a helyiek tudják értékesíteni használaton kívüli és emiatt sokszor elhanyagolt pincéiket. Az értékmegőrzést szem előtt tartva ezek csak úgy újíthatók fel az új pincetulajdonos által, ha az az eredeti állapotot igyekszik helyreállítani. Magánrendezvények is szép számmal érkeznek a térségbe, köszönhetően annak, hogy a pincefaluban több helyszín is foglalkozik esküvők, céges és baráti rendezvények szervezésével - így a Kult Pince és a Százas Pince, amelyek ma már nem borászatként, hanem népszerű rendezvényhelyszínként működnek, az ünnepléshez a helyi borászatok termékeit kínálva.


Forrás: bor.hu