Többféle lehetőség kínálkozik, hogy ismereteket szerezzünk környezetünk értékeiről. Még a fotelből sem kell felkelnünk, hiszen könyvekből, és az internet segítségével is számos izgalmas információhoz juthatunk. Ám mégiscsak az az igazi, ha fölkerekedünk egy kis kirándulásra, és személyes tapasztalatokat szerzünk a növényekről, állatokról, gombákról, barlangokról és társaikról.
A legjobb pedig a kétféle módszer kombinációja: amikor kirándulás közben olvashatunk a természeti értékekről. Ezzel el is érkeztünk a tanösvényekig. Budapesten és környékén már több tucat tanösvényt alakítottak ki – különösen az elmúlt pár évben. Ez a könyv igen átfogóan mutatja be ezeket az útvonalakat. Böngésszük a kötetet, és írjunk fel minél több tanösvényt a bakancslistánkra!
A haladók azonban ne álljanak meg itt! Akinek akad a lakókörnyezetében tanösvény, segíthet a megőrzésében, karbantartásában és felújításában is. A legprofibbak pedig még ennél is tovább mehetnek, ugyanis saját, alulról jövő kezdeményezésünk nyomán akár létre is hozhatunk új tanösvényeket – természetesen az illetékes nemzeti park igazgatóságának engedélyével, lehetőleg minél szorosabban együttműködve velük.
Sok tanösvényt, százat, ezret!
Takács-Sánta
András
humánökológus,
egyetemi
docens (ELTE)