Az ünnepi vacsora mellé- majd' mindenki vágott disznót akkoriban, húshoz másképpen nem lehetett hozzájutni – bor kívánkozott. Meg hát a habos borleves alapanyaga is az volt. Így azután, aki csak tehette, ment a hegyre a demizsonnal, a csatos üvegekkel, még szentestét megelőzően. A gyerekek elmaradhatatlan kísérői voltak ezeknek a borszállító utaknak, pláne, ha hó is esett. Mert akkor a szánkókat mind beüzemelték.
- El is neveztem én akkor ezt részeges gombának – állította az emlékező, de csak a szája nevetett, a szeme nem. Azt bepárásította az emlékezés.
( A '60-as évek elején készült képek Blaskó Éva családi archívumából valók)
Az emlékidéző összejövetelen se szeri, se száma nem volt a gyerekkori, pincehegyi történeteknek. Ki arra emlékezett, hogy angyalt is láttak a pincehátak fölött, még feldíszítetlen karácsonyfákkal repülni, ki arra, hogy miként magyarázta el neki a nagyapja a borospincék falán élő nemespenész fontosságát. Az öreg ugyan a latin nevét még csak nem is hallotta ennek a fonalas gombának, de az összes jótékony hatását ismerte. Tudta, hogy kiváló hatása van a pincére nézve: kiegyenlíti a levegő páratartalmát, tisztítja a levegőt és fenntartja a borok éréséhez megfelelő hőmérsékletet – mindezt úgy, hogy közben a borokból kipárolgó alkoholból táplálkozik.
- El is neveztem én akkor ezt részeges gombának – állította az emlékező, de csak a szája nevetett, a szeme nem. Azt bepárásította az emlékezés.
Másvalaki azt idézte fel, hogy étellel, pláne karéj kenyerekkel, nem volt szabad lemenni a pincébe, abból rettentő ribillió lett volna. Mert hát elég egy apró morzsa – magyarázta a azóta rég az égi pincékben bort fejtő nagyapó - hogy baj legyen. Hiszen ha lehullik a földre, a benne lévő élesztő letapad és elszaporodik a pincében. De ezek a gombák éppen hogy károsak a borra nézvést. Így jöttek elő az emlékek sorra. Azok is, amiket már rég elfelejtettnek hittek. Hogy például miért is öntötték a falra vagy a földre a kóstoláskor megmaradt bort. Hát, mert ez a pár csepp meg a jó gombák elszaporodásának kedvezett. Nem volt kötelező a fröcskölés, de valahogy szertartássá vált mégis, sok helyen. Jót tett a pincének. A felnőtteknek pedig a pincehegyi találkozások és beszélgetések tettek jót. Az őket kísérő gyerekeknek a játék, kint a pinceháton, a friss, csípős levegőn, ami pirosra csipkedte az arcukat és az orruk hegyét. Ezek a kirándulások, együttlétek, oda-és hazaballagások minden ajándéknál többet értek. Fél évszázadnál is hosszabb idő múlva, még akkor is a babák és fakardok elébe sorolódnak. Ezt az ajándékot előteremteni, egy karácsonyi, pincehegyi élménnyel egész emlékfüzért létrehozni, ehhez még csak erőfeszítés sem kell. És már nem csak zúzmarás pincehátak vannak, vagy végeláthatatlan, szőlősorok, melyek közt szél szaladgál, hanem nyitott, meleg, vendégváró pinceajtók is. Lépj be rajtuk, teremts emlékeket.
( A '60-as évek elején készült képek Blaskó Éva családi archívumából valók)