Hogyan gondolja ezt pontosan?
dr. B. A.: A tudatos vásárlók száma egyre nő. A fogyasztók keresik a bio, a szermaradék mentes, estleg vegyszer terhelés csökkentett gazdaságokból kikerülő élelmiszereket.
Mire is gondolunk itt? Egy példán keresztül mutatnánk be: a hagyományos szőlőtermesztésben a tenyészidőszak végén a botritisz elleni védekezést ki tudjuk váltani ökológiai készítményekkel, melyeknek nincs szermaradéka, így az érési időszakban már nem terheljük a növényt kémiai hatóanyagokkal, ezáltal jóval kevesebb szermaradékkal számolhatunk. Mindemellett teljes bio technológiai ajánlattal is tudjuk segíteni az érdeklődő termelőket, biztosítva ehhez a megfelelő szaktanácsadási hátteret, segítséget is.
Mi jellemző általában az ökológiai termesztésben is alkalmazott szerekre?
Jakab Mariann: Az ökológiai termesztésben többnyire kontakt termékekkel dolgozunk, ezért kifejezetten fontos, hogy a megelőző védekezésekre tegyük a hangsúlyt. Konvencionális gazdaságoknál is nagyon fontos az okszerű, előrejelzésre alapozott növényvédelem, ez a bio termesztés tekintetében hatványozottan igaz. Így elkerülhetjük a felesleges permetezési fordulókat, ezáltal is csökkentve a környezetterhelést, vagy szükség esetén több fordulót iktathatunk be megfelelő védelem elérése érdekében.
A biztonságos termelés alapját képezik a különböző réz-és kénkészítmények. Rendelkezésre áll néhány szélesebb körben ismert termék, mint a káliszappan vagy a paraffinolaj, azonban önmagukban ezekkel a termékekkel nem oldható meg a minőségi, bio zöldség-gyümölcs és szőlőtermesztés. Prémium termékek előállításához több biológiai készítménycsoport termékeiből állíthatjuk össze a technológiát, mint a hasznos élőszervezetek, mikrobiológiai rovar- és gombaölő szerek, botanikai rovarölő szerek, fiziológiai készítmények stb. A bio termékek köre egyre szélesedik, hatásmódjukat tekintve főként fizikai úton fejtik ki hatásukat, e tulajdonságuk miatt a rezisztencia-menedzsment fontos eszközei is.